Новини

02.07.2014 г.

Шоколадовият тен през лятото и вредата от солариумите

Какво е солариум?

Солариумите се състоят от флуоресцентни тръби, чрез които се излъчват ултравиолетови лъчи като слънчевите. Кожата потъмнява, осигурявайки си естествена защита срещу тези лъчения. С тази разлика, че слънцето снабдява организма с витамин D и помага при болести като псориазис, жълтеница, екзема. Както всички знаем прекаленото излагане на слънцето не е полезно, особено през пиковите обедни часове на деня. Слънчевите лъчи се състоят от 95% UVA и 5% UVB лъчи (точно те причиняват изгарянето на кожата). Солариумите излъчват по-силни UVB лъчи и от средиземноморското слънце в средата на деня, което е свързано с високи нива на радиация и е изключително вредно за всички нас.

”Тенорексията”, рак на кожата и страничните ефекти от солариумите.

Пристрастеността към слънчевия загар, особено при младите, става обсебваща и в Англия започва да се използва термина „тенорексия”. Според проучвания на Световната здравна организация, стремежът на тийнейджърите да имат тен на всяка цена, се заплаща в по-късна възраст под формата на рак на кожата. Симптомите могат да се появят и след 20 години. Старите кожи са по-малко уязвими на това. Все по-често със солариумите започва да се спряга думата меланома - най-рядко срещаният, но и най-смъртоносният от всички видове рак на кожата. Според ново изследване рязко се увеличава процента на хората до 35 години, които развиват меланома и 98% от тях ползват солариуми. Изследване на австралийската комисия по ядрена и радиационна сигурност доказва, че използването на солариум покачва риска за заболяване от меланома с 22%. Оказва се, че това злокачествено заболяване е третият по разпространение рак сред младите хора между 15-24 години. Страничните ефекти, свързани с посещението на соларните студия са стареене на кожата и очни проблеми. Дългото и силно облъчване със слънце или солариумите, спомагат малките, фини бръчки да се появят доста по-рано, защото ние буквално „готвим” кожата си. Голяма част от младите хора отиват на море, само за да добият шоколадов загар, като използват козметични препарати с по-нисък фактор, за да бъде ефектът по-бърз. Предпочитат дори да изгорят, но да сменят тена си поне с една идея към кафявото. Например младите под 25 години прекарват повече от 5 часа на ден на слънце, като 17% от тях смятат, че изгарянето е част от процеса на чернеенето, а 11% са склонни да стигнат до крайности като изгарянето, но да не си тръгнат от почивката без слънчев загар. Слънчевото излагане е полезно, само когато се прави с мярка, в определеното време и с подходящите силно UV-защитни препарати. Обезпокояващото е, че не се смята за нужно да се запознаят децата с възможните странични ефекти, които може да има красивият им шоколадов загар и то не веднага, а след години.

Изследвания:

Луиза Гордън, учен от Института за медицински изследвания Куинсланд, обединява и сравнява резултатите от 21 изследвания в тази област. Според нея всички подобни проблеми се дължат на прекомерното развитието на промишлеността, свързана със солариумите. При австралийците например се наблюдават над 9500 случая на меланома всяка година, като над 1100 човека умират. Според учените от този институт при всички 12 от 62 заболели, болестта се дължи на солариумите. Налага се да се вземат строги мерки и да се легализира забраната млади хора под 18 година да използват солариуми, като по този начин, за в бъдеще до 1000 заболявания от всички видове рак на кожата може да се ограничат.

Мерки за ограничаване на вредното въздействие на солариумите Асоциацията на производителите на солариуми се е съгласила да не допуска деца под 16 години в своите салони и все пак голяма част от индустрията остава неконтролируема. Търсят се други начини, за да се спре достъпът на деца до 18 години в солариумите. Комитетът по медицинските аспекти на радиацията в околната среда в Англия застъпва математически модел, който предполага, че солариумите може да са причината за около 370 нови случаи на меланома в Англия и 100 смъртни случая всяка година. Този комитет и няколко независими съветници към английското правителство правят следните препоръки на базата на направените доклади: 1. Регулиране на използването на солариумите, тяхната продажба или наемане на лица под 18 години. 2. Задължителното регистриране и лицензиране на соларните студия и редовната им инспекция. 3. Ефективни публични кампании, които да имат за цел да запознаят младите хора с рисковете от излагането на ултравиолетовите лъчи. 4. По-задълбочени бъдещи изследвания, включващи кожните и очни усложнения, до които може да доведе солариума. Дори международната агенция за изследване на рака установява, че подлагането на соларни лъчения е канцерогенно. Рискът от меланома за хора, започнали соларни облъчвания преди 30-тата си година, се увеличава до 75%. През последните 30 години случаите на рак са повече от учетворени, от 3.4 случаи на 100 000 хора през 1977, до 14.7 на 100000 през 2006. Идеята за забрана на солариумите за хора под 18 е на обсъждане в Англия, а в Шотландия вече е приета.

Цялата статия: Вредата от солариума и здравословни алтернативи за хубав тен.

Още: Профилактика на рахита при бебетата, Високи нива на витамин D предпазват от болнични зарази.