ул. "Тумба" №28
Тел.: (064) 680 890
Моб. тел.:
(0878) 78 78 55
(0888) 71 80 80
(0898) 72 46 63
e-mail: kosta_aleksiev@yahoo.com
Новини
04.07.2014 г.
Умеем ли да дишаме?
Без въздухът съществуването на организмите е немислимо. Към неговия състав спадат въглеродният диоксид, водните пари, азота и кислорода. Кислорода се съдържа във абсолютно всички живи клетки. Намира се във въглехидратите, протеините и мазнините. Кислород има и в неорганичните съединения като: зъби и кости. Както за всеки организъм, така и за човешкият - процесът дишане е главна част от съществуването и се извършва постоянно. При този процес се отделя въглеродния диоксид като краен отпадък от реакциите в организма.
Типовете дишане се определят от участието на мускулите в дихателния процес. Междуребрените мускули - гръден или костален. Диафрагмата - диафрагмен. Мъжът притежава предимно абдоминален, а жената - костален тип на дишане. По време на бременността например типът на дишане при жената става изключително костален. Условията на работа също могат да окажат влияние върху типа на дишане.
Няколко дихателни упражнения и влиянието им върху тялото: Преди да се пристъпи към по-сложни дихателни практики и упражнения, е необходимо да се усвои и практикува пълно дишане: вдишайте и издишайте нормално няколко пъти. След това вдишайте и издишайте максимално (без да има напрежение по тялото). В пълния обем на дишане включете поетапно коремно, гръдно и ключично дишане. Издишайте по същия ред.
Уджай дишане "Уджай" в буквален превод означава "победоносен". Това дишане се прилага в много йога практики с включено движение или със задържане на позите. За да бъде усетено по-добре, в началото може да се практикува, като се поставят показалецът и средният пръст върху горната повърхност на ключичната кост и се притиснат леко в ямката над нея, за да задържат глотиса отворен при дишане. Вдишайте дълбоко и бавно, като въздухът, навлизащ в дробовете издава шептящ звук, който трябва да идва от гърлото, а не от носа. Издишайте без да форсирате въздуха навън от дробовете, той трябва да излезе, издавайки същия звук. След като усетите спецификите на техниката, можете да практикувате без да задържате пръсти върху гърлото. Практиката прочиства гърлото, затопля тялото, коригира кръвното налягане и пулса и в двете посоки, в зависимост от това колко бързо и интензивно се изпълнява; укрепва белите дробове, като внася допълнително количество кислород към тях. И пълното дишане, както и Уджай могат да се изпълняват с техниката 1:2, т.е два пъти по-дълго издишване от вдишването. В зависимост от индивидуалния дихателен обем (въздухът, който се поема и издишва в покой) фазата на вдишване може да варира от 3 до 5 секунди, а фазата на издишване е съответно между 6 и 10 секунди. Поддържането на темпо 1:2 води до постепенно забавяне на пулса и общо отпускане на тялото. Връзката между дишането и пулсовата честота се нарича дихателна синусова аритмия и се дължи на дихателната система, поради различната честота на дишане в сравнение със сърдечния ритъм. Ако издишаме два пъти по-дълго, отколкото вдишаме, ще доминира този забавящ пулса ефект на издишането и по този начин целенасочено можем да влияем върху иначе зависещ от автономната нервна система процес. Ако обаче дихателният ритъм е по-бърз, например 1 секунда вдишване и 2 секунди издишване, този ефект липсва и упражнението губи своя смисъл. При обратната крайност - прекалено дълго вдишване и издишване стресът става прекалено голям и вместо пулсът да намали своя ритъм, го увеличава.
Капалабхати е енергична практика, която се състои от бързи, експлозивни издишвания, последвани от малко по-продължителни, пасивни вдишвания. Издишването се генерира от долната част на корема (между срамната кост и пъпа), който изтласква въздуха от белите дробове. Вдишването, в отговор на отпускането от тези контракции, всмуква въздух обратно към дробовете.
Техника на изпълнение:
Заемете удобна поза в седеж, като най-важното е гръбнакът да е изправен. Поставете ръцете върху коленете. Фокусирайте се върху областта в корема, намираща се под пъпа. Вдишайте. Веднага след това рязко стегнете долната част на корема, изтласквайки рязко поетия въздух. Отпуснете корема, за да може въздухът автоматично да навлезе отново в белите дробове. Повторете още 15-20 пъти без накъсване на ритъма, или докато дъхът от само себе си забави своя ритъм. В началото може да се изпита световъртеж след практиката, в този случай легнете по гръб и дишайте нормално. Капалабхати активизира дейността на черния дроб, далака, панкреаса и коремните мускули, подобрява храносмилането, прочиства синусите и действа общо ободряващо.
Безопасност на дихателните упражнения
Има някои неща, за които трябва да се внимава при изпълнение на по-енергичните дихателни практики, каквато е Капалабхати: при прекалено продължителна практика нервната система се изтощава. Страдащите от очни заболявания не трябва да изпълняват тази техника, както и хора с високо или с прекалено ниско кръвно налягане. Ако се появят каквито и да е неприятни усещания, свързани с дихателните упражнения, незабавно прекратете практиката им.
Винаги изпълнявайте дихателни упражнения на място с незамърсен от пушек или химически примеси въздух, препоръчително при стайна температура. Винаги, когато имате тази възможност, се допитвайте до опитен професионалист.
Още за дишането: Техниките за дишане помагат за контролиране на стреса
Повечето от нас са запознати с термина "борба или полет," известен също като противопоставяне на стреса. Той е това което тялото прави когато се приготвя да се противопостави на дадена ситуция. Мозъка сигнализира хормоните ни да са в готовност за действие. Учестява се дишането за да се достави на тялото ни повече ксилород, забързва се сърдечния ритъм, кръвното налягане се повишава, мускулите се превеждат в готовност и сетивата се изострят. Когато се използва по подходящ начин, отговора на тялото ни срещу стрес ни помага да преодолеем много предизвикателства. Той ни позволява да избегнем предстояща злополука и понякога даже да помогнем за спасяването на хора в бедствие. Но проблеми започва, когато този отговор е непрекъснато провокиран от по-малко ключови ежедневните събития, като например притеснение за пари, задръствания, тревоги в работата или проблеми в междуличностите отношения в партньора.
Намерете тихо, удобно място за сядане или лягане. Започнете да отбелязвате разликата между нормално дишане и дълбоко дишане. Първо поемете нормална глътка. След това се опитайте да поемете дъх дълбоко като въздуха минава бавно през носа ви и позволява на гърдите и корема да се разширят докато изпълните белите дробове. След това издишайте бавно през устата. направете нормалнни и дълбоки вдишвания няколко пъти. Учестеното дишане често поражда чувства на напрегнатост и дискомфорт докато дълбоко дишане дава спокойствие. Практикувайте дълбоко дишане в продължение на няколко минути. В последващ етап може да добавите произнасяне на фраза която ви харесва и ви кара да се чуствате добре. Започването с 10 минутна сесия е добро начало като постепенно увеличавайте докато достигнете до 20 минути.
Метод, следствие, обяснение и практика. Друг метод свързан с дишането е съзнателното дишане, което се случва докато правите упражненията например - защото обръщате внимание на този неволен по принцип процес. От време на време се подсещайте за това и мислете за дишането докато го правите. Доказано е, че хората които дишат съзнателно се чувстват по-щастливи защото имат подсъзнателно усещането, че съществуват и че извършват по-голяма дейност през деня. Има процент от пушачите които пушат само заради осъзнатото дишане без да подозират това. Когато започнат да дишат съзнателно повечето спират тютюнопушенето.
Част от тази статия е на: bb-team, medical.bg.