Новини

05.07.2014 г.

Плодове, зеленчуци - нитрати

Нитратите са:

Соли на азотната киселина, използвани като евтини и високоефективни торове в селското стопанство. В стремеж към по-високи добиви, производители използват големи дози азотни торове при отглеждането на земеделски култури, което осигурява бурен вегетативен растеж и повече продукция. Нитратите сами по себе си не са опасни, но техните съединения - нитрити и нитрозамини са изключително вредни за човешкото здраве.

Нитритите се свързват с хемоглобина в кръвта, в резултат на което се образува съединение, наречено метхемоглобин. Метхемоглобинът е неспособен да пренася кислорода до органите и тъканите, вследствие на което се развива състояние, известно като метхемоглобинемия, характеризираща се с посиняване на кожата и лигавиците (цианоза).

Нитратите са най-опасни, когато са превърнати в нитрити още преди поглъщането им. Това превръщане може да стане при неправилно съхранение на хранителните продукти (висока температура и намалено съдържание на кислород в помещението) или по време на готвенето, най-вече при пържене. При ниска киселинност на стомашния сок нитритите могат да се превърнат в нитрозамини, които имат канцерогенно действие.

При постъпването в организма на големи дози нитрати, след 4 до 6 часа се появяват гадене, задух, диария, посиняване на кожата и видимите лигавици поради натрупването на високи количества метхемоглобин и недоокислена кръв. Едновременно с това се усеща обща слабост, замайване, понякога припадъци, болка в тила и сърцебиене.

По данни на Световната здравна организация безвредната дневна доза нитрати е 5 мг на килограм тегло! - Българите са болни, защото ядат отровни храни: - коментар на Лазарина Герова:

Инж. Герова, категорична сте - българите буквално се тровят с пролетните и летните плодове и зеленчуци, какво имате предвид?
- В България отдавна няма ефективен контрол за проверка на нитратите. Днес никой не може да каже какво точно съдържат плодовете и зеленчуците, които слагаме на масата си, уж за да заредим организма си с витамини. И въобще не си задаваме въпроса какво всъщност консумираме - витамини или отрова.
Ще бъда конкретна, защото става въпрос за здравето на българина. Вярно е, в момента изобилието на пазара е голямо, хората купуват. Оказва се, че тези продукти бъкат от нитрати. А съдържанието им в пресните лук и чесън, както и в краставиците, надвишава от 4 до 5 пъти допустимите норми, което е жива отрова.

Как така жива отрова?
- Според Световната здравна организация допустимите норми за нитрати в плодовете и зеленчуците са 50 мг за бебета и 250 мг на килограм храна за възрастни. Европейската комисия обаче, на която се кланят нашите институции и държавници, е поставила други норми за България - 4500 мг на килограм. Е, това не е ли жива отрова за организма?... Затова българският народ е не само болен, а с всеки изминал ден той става все по-болен…

Но нали има лаборатории, има и Агенция по безопасност на храните, чието задължение е да следят този процес?
В България няма ефективен контрол за следене на нитратите. Нещо още по-страшно. „Уважавани” медии се опитват да убедят българина, че, цитирам: „Нитратите понижават кръвното налягане!” Най-вероятно заради лекарството, което се произвежда от нитрати и нитрити. Аз обаче ще кажа - това прехвалено „лекарство” може само да ни отрови бавно и сигурно, да ни причини рак или диабет и да докара до умствена изостаналост децата ни.

Нищо не казвате за Агенцията по безопасност на храните? - Според мен Агенцията по безопасност на храните беше създадена от правителството на Бойко Борисов, за да събира глоби по несъществени признаци, за да си разпределят определени хора бонуси. А след отмяната на контрола върху нитратите през 1999 г. съм писала до всички правителства. Уви, глас в пустиня...

Кое правителство отмени контрола?
Правителството на Иван Костов го отмени този контрол. Даже създадоха и такъв Закон за храните, който да не може да налага контрол Законът е написан така: единият параграф изисква безопасни храни, другият го отменя. Аз съм се обръщала и към парламента с изложение и с факти. Предоставяла съм и прецизна информация кое точно трябва да се промени в закона, за да започне контролът. Но нито едно правителство не чува. Само един от зам. - министрите ми каза откровено: „Г-жо Герова, ако върнем контрола, какво ще кажат фирмите?” Т.е. някой има интерес това да не се случи! И защо лекарите, които се борят за нашето здраве, не вземат да лобират за въвеждането на контрол? Точно лекарка беше шеф на Парламентарната комисия по здравеопазване - д-р Бениш, която ми казваше: „Е, не ти ли е ясно, че няма да върнем контрола!” Министър по това време беше г-н Бояджиев.
Докато хората не осъзнаят, че здравословните им проблеми основно са от занемарения контрол на замърсителите на храните, проблемът няма да се реши. Единственият изход е хората да се надигнат по същия начин, както започнаха да протестират по площадите срещу сметките за тока. Докато гражданското ни общество не се надигне в защита на чистите храни, ще продължат да си отиват и малки деца от тежки болести - диабет, онкологични заболявания, затлъстяване, аутизъм...

Вие свързвате високата заболеваемост в България и челното ни място във всички черни класации по отношение на рака, диабета, високото кръвно налягане, затлъстяването директно с високото съдържание на нитрати в плодовете и зеленчуците, които консумираме - така ли?
- Точно това е проблемът! Българите са болни, защото ядат отровни храни. Ако искаме да се намалят разходите за здравеопазване и да бъде здрава нацията ни, трябва да се въведе отново контролът върху нитратите. И мога да ви посоча един, на пръв поглед, абсурден факт. Поддържам връзки с търговците на борсата и един от тях ми разказа: „Ти знаеш ли, че мой приятел отиде да работи в Швейцария. Поискал гражданство и те му отказали. И защо? Казали му: „При вас ядете много замърсени продукти и тук ще ни създадете много проблеми в здравеопазването”.

В какъв смисъл?
- В смисъл, че ще са му нужни много и най-различни по вид лечения. Т.е. всички знаят проблемите, у нас - също. Излиза обаче, че парите са всичко и никой не иска да се ангажира с проблема.

В този смисъл не са ли вече и почвите в България замърсени?
- Замърсени са, разбира се. И то сериозно. За да се реши обаче проблемът с почвите, които са замърсени, които са вкиселени и стават все по-неплодородни, всъщност трябва да се промени храненето на растенията. Азотът да се внася не чрез нитрата, а чрез другия вид тор - карбамид. А го произвеждаше заводът във Враца, който беше закрит - навярно също неслучайно.

Можем ли по някакви външни белези да различим например продуктите с високо съдържание на нитрати? Според вас, трябва ли да се откажем напълно от плодовете и зеленчуците?
- Малко е трудно да се разбере съдържанието на нитрати по външни белези. Първо, плодовете, които са на по-високо по дърветата, са по-чисти. Трябва повече от тях да консумираме. И другият начин е, вместо салати и спанак, да се консумират кълнове. Те съдържат абсолютно всички полезни вещества, както и изключително много енергия - важен фактор в процеса на храненето. Т.е. за компенсиране на замърсяванията да се намали консумирането на кореноплодни и рискови продукти - тиквички, които сега са на пазара, моркови... Тъй като не можем да ги изключим напълно от менюто си, поне да намалим дозата им и да увеличим кълновете.
Но не тези кълнове, които ги продават навън с 10 см стебло. Това вече не е кълн, това е растение, което има също отрицателни ефекти върху здравето. Кълнове са тези, които са достигнали само до 1-2 мм. Да се консумират повече и пчелните продукти. При тях няма риск от замърсяване. Орехите, бадемите и лешниците също са добър вариант. Но не обелени и стояли дълго време по витрините на магазините. Тогава в тях се развиват при подходяща температура и влага микотоксини. Онзи горчив вкус при печените ядки, който сте усещали понякога, показва точно наличие на такива микотоксини. От тях няма отърваване, когато вече са се появили.

От всичко това следва ли, че е по-добре да търсим вносните плодове и зеленчуци?
- Които са сертифицирани - да. Огледайте опаковките внимателно и вижте какво е посочено на тях, включително и съдържанието им на нитрати. Биопродуктите, които се продават, също трябва да имат документ, който да доказва нивото на нитрати в тях, защото и там рискът от високо съдържание на нитрати е реален. (Така приключва разговора с инж. Герова)

Как да намалим количеството нитрати в храната, която консумираме?

Измивайте обилно зеленчуците и плодовете с течаща вода и четка, след което ги накиснете във вода. Така се губят около 10 -15% от нитратите. Отстранявайте “най-нитратните” части на растенията. Ако краставиците, тиквичките и картофите имат жълти петна, не ги употребявайте-те съдържат прекалено много нитрати. При варене на зеленчуците изливайте водата, в която са врели още докато е гореща. По този начин се унищожават над 40 от нитратите. Ако я чакате да изстине заедно със зеленчуците, тогава част от нитратите ще се върне обратно в тях. Избирайте зеленчуци със среден размер, тъй като най-често те имат минимално съдържание на нитрати (необичайно едрите зеленчуци често са резултат от използване на азотни торове). Консумирайте зеленчуците с лимон, тъй като последният съдържа витамин С, който възпрепятства превръщането на нитратите в нитрити и образуването на нитрозамини. Не претопляйте супи и ястия, защото така се увеличава концентрацията на нитрати в тях. Не забравяйте, че нитратите и нитритите се използват в консервната промишленост. Ограничете консумацията на колбаси и пушени месни продукти до един път в седмицата.

Част от тази статия е на: blitz.bg, Мария Арнаудова

Още: Производител на торове у нас печели 19 млн. годишно - Диана Тодорова, Дяволът в чинията - Филм на TV7, ВНИМАНИЕ - ХРАНА - 1 ЧАСТ, Детоксикация 1 път в месеца.