Новини

21.07.2014 г.

Инсултът при жени - статистики

Инсултът - нарушение на кръвообръщението на мозъка в следствие с различни увреждания на мозъчните функции.

Инсултът е петата водеща причина за смърт при мъжете, но трета при жените. Почти половината от оцелелите след мозъчносъдов инцидент са с някаква степен на инвалидизация, включително и с когнитивна дисфункция. По-честото засягане на жените от мъжете се обяснява отчасти с по-голямата продължителност на живот при жените. В допълнение, жените в напреднала възраст живеят предимно сами и се възстановяват много по-трудно от мъжете. Причинената от инсулт смъртност е по-висока при жените Факторите, асоциирани с по-високия риск за инсулт при женския пол, са многообразни и включват генетични различия в имунитета, коагулацията, хормоналния статус, репродуктивните способности (бременност и раждане), както и социални фактори. Ето защо, от изключителна важност е да бъдат идентифицирани всички пациентки, при които вероятността за мозъчносъдов инцидент е най-голяма. Настоящите указания за превенция на инсулт са първите, насочени специфично към женския пол и са фокусирани върху фактори, които са уникални за жените като бременност и раждане, както и върху такива, които са по-чести при тях, като мигрена с аура, затлъстяване, метаболитен синдром (МетС) и предсърдно мъждене (ПМ).

Пол и артериална хипертония (AХ)
Множество клинични изследвания доказват, че жените имат по-ниско артериално налягане (АН) през по-голямата част от живота си, но тази тенденция се променя с възрастта. При хора под 45-годишна възраст АХ превалира при мъжкия пол, но след 55-ата година повече жени имат повишени стойности на АН, за разлика от мъжете, което предполага известна роля на половите хормони в регулацията на АН.
АХ е най-честият рисков фактор, подлежащ на модификация, както при мъжете, така и при жените. Някои клинични изпитвания, но не всички, сред пациенти, преживели инсулт, показват, че жените по-често са имали високи стойности на АН, в сравнение с мъжете.

Например, проучването INTER-STROKE, демонстрира, че жените със стойности на АН в границите на 160/90 mm Hg имат по-голяма вероятност за инсулт (odds ratio, ОR 4.89), съпоставени с мъжете (OR 3.88). В допълнение, жени на възраст над 63 години с прехипертония, имат 93% по-висок риск за мозъчносъдов инцидент, сравнени с нормотензивните жени, което доказва, че свoевременното лечение е много важно за превенцията на инсулта.

В наскоро проведен мета-анализ на данните от 31 клинични изпитвания е установено, че лечението с антихипертензивни медикаменти при жени над 55 години намалява с близо 40% риска за развитие на фатални и нефатални мозъчносъдови инциденти. До момента не са наблюдавани различия в терапевтичния отговор между двата пола. От друга страна, специално внимание изисква лечението на АХ при жени в детеродна възраст, тъй като нелекувана тя увеличава вероятността за развитие на прееклампсия/еклампсия и инсулт през бременността.

Бременност и инсулт
Въпреки че инсултът е необичаен през бременността (34 случая на 100 000 раждания), рискът за появата му е по-висок при бременни, в сравнение с небременни жени (21 случая на 100 000), като най-уязвими са бременните в последния триместър и жените непoсредствено след раждането. Едни от най-тежките усложнения на бременността, асоциирани с риска за инсулт, са прееклампсията /еклампсията и гестационната хипертония. Прееклампсията се дефинира като прогресивно влошаване на артериалната хипертония през бременността при наличие на протеинурия. При еклампсията се появяват гърчове.

Гестационната хипертония се определя като трайно повишаване на АН без видими причини около термин. Нормализирането на стойностите на АН обикновено настъпва до 12 седмици след раждане. Рисковите фактори включват затлъстяване, възраст над 40 години, фамилна обремененост, нераждали, многоплодна бременност, диабет, бъбречно увреждане, съдови нарушения. Данните от няколко мета-анализа показаха, че приемът на калций (над 1 g дневно) и ниските дози ацетилсалицилова киселина, се асоциират с по-малка вероятност за развитие на прееклампсия/еклампсия.

Американската колегия по акушерство и гинекология препоръчва labetalol като терапия на първи избор при гестационна хипертония и избягване на atenolol, АСЕ инхибиторите и ARB. В допълнение, включването на магнезиев сулфат за профилактика на гърчовете, значимо намалява риска за инсулт през бременността. До момента има натрупани достатъчно доказателства, че посочените усложнения по време на бременността, увеличават многократно вероятността за развитие на сърдечносъдови заболявания и инсулт в следващите десетилетия. В същото време липсват проспективни проучвания, които да проследят ефекта на профилактиката за превенция на инсулта при тази популация от жени.

Централна венозна тромбоза (ЦВТ) ЦВТ е едва 1% от всички случаи на инсулт, но над 70% от засегнатите са жени, което се обяснява с два основни факта - употребата на орални контрацептиви и бременността (основно през последния триместър и пуерпериума). За предразполагащи фактори се приемат и някои наследствени заболявания, свързани с дефекти в антитромбин III, протеин С, протеин S, фактор V на Leiden.

Перорална контрацепция
Данните от няколко мета-анализа и две големи кохортни проучвания, проведени след 2000-та година, показват, че употребата на перорални контрацептиви увеличава риска за исхемичен инсулт около два пъти. Вероятността за развитие на хеморагичен инсулт също е по-голяма. В допълнение, резултатите от наскоро проведено случай-контрола изследване демонстрират, че полиморфизми в транскрипционните фактори, които регулират развитието на сърдечносъдовата система и биологията на ендотелните клетки, увеличават от шест до 14 пъти риска за инсулт при жените-носители, които използват перорална контрацепция.

Допълнителни рискови фактори като напреднала възраст, тютюнопушене, АХ, мигрена, затлъстяване и дислипидемия, са асоциирани с по-висок риск за мозъчносъдов инцидент при жените, използващи контрацептиви, съпоставни с тези, които не използват. Предвид факта, че оралните контрацептиви най-вероятно повишават леко АН, експертите препоръчват проследяването му преди започване на хормоналната терапия.

Менопауза и постменопаузална хормонална терапия
Резултатите от проведените до момента изследвания за връзката между началото на менопаузата и инсулта предполагат повишена вероятност за мозъчносъдов инцидент при ранна менопауза (естествена или хирургично провокирана). Хормоналната терапия, включваща СЕЕ (conjugated equine estrogen)/medroxyprogesterone, корелира с повишен риск за инсулт. Липсват достатъчно данни доколко продължителният прием на хормони (започнат при жени на възраст под 50 години) е рисков за съдови инциденти.

Мигрена с аура
Честотата на мигрената в общата популация е около 18.5%, а на мигрената с аура - около 4.5%. Жените имат четири пъти по-голяма честота на заболяването, за разлика от мъжете. Въпреки че абсолютният риск е сравнително нисък, мигрената с аура се асоциира с повишена вероятност както за исхемичен, така и за хеморагичен инсулт, особено при жени под 55 години. Прогнозата при тази група болни е добра. Допълнителен рисков фактор е тютюнопушенето, както и употребата на орални контрацептиви. Ето защо, пациентките с анамнеза за мигрена с аура, които пушат, трябва да се насърчават да преустановят тютюнопушенето.

Метаболитен синдром и затлъстяване
В САЩ, например, един на всеки трима души е със затлъстяване. Жените се засягат по-често. Доказано е, че затлъстяването, абдоминалното натрупване на подкожна мастна тъкан и МетС са независими рискови фактори за инсулт и при двата пола. Здравословният начин на живот като поддържане на нормално тегло, правилен хранителен режим с прием на достатъчно плодове и зеленчуци, умерената консумация на алкохол, въздържание от тютюнопушене и редовна двигателна активност, корелира със значимо по-малък риск за инсулт и по-добро възстановяване след прекаран мозъчносъдов инцидент.

Предсърдно мъждене
ПМ е най-честото ритъмно-проводно нарушение и главен рисков фактор за инсулт, който подлежи на модифициране. При болни с ПМ вероятността за мозъчносъдов инцидент нараства до пет пъти, в сравнение с тази в общата популация. При пациенти на възраст 50-59 години само 1.5% от инсултите се дължат на ПМ, докато при тези над 80 години, процентът нараства на 25. Най-засегнати са представителите на европеидната раса. Над 75 години жените имат по-често ПМ от мъжете.

Исхемичните инсулти се получават в следствие на проблеми свързани със следните органи: щитовидна жлеза, жлъчка и черен дроб.

Цялата статия: Списание MD.