Новини

21.09.2014 г.

Полезното зърно Aмарант

Това е перфектната храна за хора с глутенова непоносимост!

Амаратът бил познат още на ацтеките, но за съжаление не използвали растениеto по предназначение. Испанските нашественици пък се опитвали да го унищожат като култура. Културата обаче не била изгубена, въпреки че потънала в забрава за няколко столетия. Амарант продължавал да се отглежда в едва няколко отдалечени района на Мексико, както и в Андите.

Днес тази биокултура отново присъства във здравословното хранене. Освен че e полезен, амарантът притежава редица други здравословни и важни за тялото качества. Използва се в цял свят, а рецептите за приготвянето му са хиляди. Така например в Мексико, където растението се отглежда и сега, от амарант се приготвят пуканки. В Индия пък от малките зрънца се приготвя вкусен сладкиш, а в Непал - чапати. С лечебни цели в Еквадор от зрънцата се приготвя питие, с което се регулира менструалният цикъл.

Амарантът е едногодишно растение. В миналото се е смятало за вечно, откъдето идва и името му - в превод "никога неповяхващо цвете". Расте до два метра височина и е най-красивото зърнено растение. Листата му са обагрени от бяло, зелено, розово, оранжево, до пурпурно и тъмночервено. Семената му - това ценно богатство, се крият в семенниците, наподобяващи рошави царевични коси. Те са с големината на леща, кремави или златисти на цвят.
Близък родственик на срещащите се в нашата страна видове щир, които растат като плевели. На външен вид прилича изключително много на друга зърнена култура - киноа. Освен че е полезен, амарантът е и лесен за отглеждане. Дори безразборно попаднал върху почвата, му трябва само малко вода, за да избуи. В миналото, както и днес, са известни над 60 вида амарант. Има безброй здравословни предимства, заради които трябва да бъде включен в менюто. Той е сред храните без съдържание на глутен - малко зърнени култури могат да се похвалят с подобно качество.

В състава му има високи нива на протеини, лизин, фибри, калций, желязо, незаменими аминокиселини и магнезий. Малките зрънца се усвояват бързо и лесно от организма и храносмилателния тракт, тъй като съдържащите се в тях субстанции са лесно разтворими. По съдържание на полиненаситени мастни киселини и витамин Е се доближава до зехтина. Tой е сред най-добрите продукти за вегетарианците. В комбинация с пшеница, царевица или кафяв ориз амарант осигурява пълна гама протеини, за да замести храни като риба, пилешко или червено месо. Освен това, растението доказано понижава лошия холестерол.

Tази стaтия е на: edna.bg